12 LUTEGO 2021

Robert Johansson najlepszy w kwalifikacjach

Robert Johansson wygrał kwalifikacje do sobotniego konkursu indywidualnego FIS Pucharu Świata w skokach narciarskich w Zakopanem. Norweg oddał najdłuższy skok eliminacyjny – 137 metrów, za który dostał notę 134,0 i o 6,4 punktu wyprzedził swojego krajana Halvora Egnera Graneruda. Trzeci był Austriak Stefan Kraft. Najlepszy z Polaków Andrzej Stękała zajął piąte miejsce. W czołowej dziesiątce uplasowało się jeszcze trzech biało-czerwonych – szósty był Kamil Stoch, siódmy Klemens Murańka, a dziesiąty Piotr Żyła.

– Jestem zadowolony ze swoich dzisiejszych skoków, to był dobry start. Miło jest wrócić do Zakopanego przy tak przyjemnej, zimowej pogodzie. Mój skok z kwalifikacji był najlepszym, jaki oddałem tutaj tej zimy. Cieszę się z tego i czekam na konkursy. Moim celem na ten weekend jest utrzymać ten poziom i oddawać takie skoki, które pozwolą mi na stabilność w zawodach – powiedział Robert Johansson.

Do rywalizacji na najsłynniejszej polskiej skoczni narciarskiej przystąpiło 55 zawodników z 15 krajów, w tym aż 11 biało-czerwonych. Polacy mogli wystawić dodatkową kwotę krajową na zawodach „domowych”, ponieważ podczas styczniowych konkursów w Zakopanem nie skorzystali z tego przywileju (kwotę narodową kraj-gospodarz może wykorzystać najwyżej dwa razy w sezonie). W sobotnim konkursie indywidualnym wystąpią wszyscy Polacy, którzy przystąpili do dzisiejszych kwalifikacji.

Jedyne z czym się dzisiaj zmagałem, to z brakiem „oparcia” nart o powietrze. Czułem, że narty opadają i nie mogę się na nich zawiesić. Wynikało to na pewno z mojego błędu i muszę skonfrontować moje dzisiejsze odczucia z tym, co widział trener. Moja pozycja najazdowa była dzisiaj w miarę OK, ale wiem, że i tak będą nad nią pracował do końca mojej kariery. Ale czuję się tutaj znacznie pewniej, niż to było jeszcze tydzień temu i jestem gotowy na wyzwania – powiedział Kamil Stoch.

W weekend na Wielkiej Krokwi w Zakopanem rozegrane zostaną dwa konkursy indywidualne – w sobotę pierwsza seria rozpocznie się o godz. 16.00, a w niedzielę o godz. 16.10.

Źródło: Biuro Prasowe FIS Pucharu Świata Zakopane 2021