25 STYCZNIA 2020

Konkurs drużynowy dla Niemców. Sato z rekordem skoczni

W sobotnim konkursie drużynowym FIS Pucharu Świata na Wielkiej Krokwi im. Stanisława Marusarza w Zakopanem bezapelacyjne zwycięstwo odniosła reprezentacja Niemiec. Zespół prowadzony przez byłego trenera biało-czerwonych Stefana Horngachera zdobył równo 40 punktów więcej niż druga Norwegia. Na najniższym stopniu podium stanęli Słoweńcy. Polacy zajęli piąte miejsce.

Konkurs był bardzo emocjonujący, a rywalizacja w drugiej serii zapierała dech w piersiach. Komplet 25 tysięcy kibiców na skoczni i miliony przed telewizorami miało okazję oglądać wiele bardzo dalekich, ponad 140-metrowych skoków. „Królem polowania” został jednak Keiichi Sato, który lotem na 147 metrów ustanowił nowy rekord skoczni, poprawiając zeszłoroczne osiągnięcie Dawida Kubackiego aż o 3,5 metra! Nie wystarczyło to jednak dzisiaj Japończykom do podium, do którego zabrakło im 2,5 punktu.

W polskiej ekipie świetną pracę wykonali w sobotę Dawid Kubacki i Kamil Stoch. Łączna nota tegorocznego triumfatora Turnieju Czterech Skoczni (310,6 pkt.) dałaby mu dzisiaj drugie miejsce, zaledwie o 0,3 punktu za Niemcem Stephanem Leyhe. Noty Stocha także uplasowałyby go w ścisłej czołówce. Niestety, znacznie poniżej oczekiwań spośród biało-czerwonych spisał się dzisiaj Piotr Żyła (zaledwie szósty w swojej grupie w obydwu seriach) oraz, raczej zgodnie z oczekiwaniami, Jakub Wolny.  

Wielka Krokiew była też dzisiaj areną wyjątkowego wydarzenia, przygotowanego przez realizującą od kilkunastu lat oprawę artystyczną zakopiańskich konkursów ekipę Crowd Supporters, czyli Mikee’ego i DJ-a Ucho. W uroczystej oprawie na scenie odchodzący po zakończeniu sezonu na emeryturę wieloletni dyrektor Pucharu Świata Walter Hofer „namaścił” nowego szefa światowych skoków – Włocha Sandro Pertile. Symbolem „przekazania władzy” była słynna… opaska na uszy  Austriaka, którą symbolicznie włożył na głowę nowego dyrektora Pucharu Świata. 

Źródło: Biuro Prasowe FIS Pucharu Świata Zakopane 2020